Çelik Sektöründe 2018 - 35. Haftanın Öne Çıkanları


Çelik Sektöründe 2018 - 35. Haftanın Öne Çıkanları


Ticaret Bakanı Pekcan: Demir Çelik Sektörümüzün Her Zaman Yanındayız

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye Çelik Üreticileri Derneği (TÇÜD) Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı ve beraberindeki heyeti kabul etti. Bakan Pekcan, kabulde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin çelik ihracatının 13,8 milyar dolar, ithalatının ise 19,7 milyar dolar olduğunu kaydetti. Sektörün her zaman arkasında olacaklarını vurgulayan Pekcan, yeni dönemde sivil toplum kuruluşlarıyla istişare halinde çalıştıklarını, sorunları beraber çözüme kavuşturma amacında olduklarını söyledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı 100 günlük eylem planına yönelik çalışmalarının devam ettiğini belirten Pekcan, "Demir çelik sektörümüze çok önem veriyoruz, sektörümüzün her zaman yanındayız. Görüşleriniz bizim için çok önemli, sizinle her zaman istişare halinde olacağız. Burası bir hizmet bakanlığı, ihracatçımızın, esnafımızın, KOBİ'lerimizin ve sanayicimizin önünü açmak için çalışacağız." dedi. TÇÜD Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı da ABD'nin demir çelik ithalatını ulusal güvenliğine tehdit olarak gördüğünü belirterek, dünyadaki ticaret savaşlarının pimini çektiğini söyledi. Tosyalı "Biz 21 yıldır hiçbir devlet desteği almadan, sık sık ABD'nin ve AB'nin her türlü antidamping soruşturmalarına maruz kalarak ve bunların hepsinden de aklanarak çıkarak, dünyanın en kaliteli çeliğini en rekabetçi fiyatlarla satıyoruz." ifadesini kullandı. TÇÜD Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Hasan Çolakoğlu ise girdilerde farklı yükler olmadığı sürece rakiplerle aynı oyun alanında, aynı şartlarda çok iyi bir şekilde rekabet ettiklerini kaydetti. ( AA/BloombergHT, 28 Ağustos 2018 )

Gerdau, Hindistan’daki Tüm Faaliyetlerini 120 Milyon Dolara Satıyor

Brezilyalı çelik üreticisi Gerdau’nun, Brezilya ve ABD’deki faaliyetlerine odaklanma amacıyla Hindistan’daki tüm varlık ve faaliyetlerini 120 milyon dolara satmakta olduğu bildiriliyor. Firmanın, 27 Ağustos tarihinde Hindistan’daki bağlı kuruluşu Gerdau Hungria KFT y Cia Sociedad Regular Colectiva’nın, Blue Coral Investment Holdings ve Mountainpeak Investment Holdings’e satılacağını açıkladığı ifade ediliyor. Söz konusu tasfiyenin, Tadipatri’de bulunan ve 250.000 ton ham çelik ve 300.000 ton nihai mamul kapasiteli vasıflı çelik ünitesi dâhil Gerdau’nun Hindistan’daki varlıklarının % 100’ünü kapsadığı ve satış işlemlerinin bu yılın sonuna kadar tamamlanmasının beklendiği kaydediliyor. ( Metal Bulletin, 29 Ağustos 2018 )

Tata Steel Port Talbot’taki Sıcak Şerit Tesisinin Üretim Kapasitesini Artırdı

İngiltere merkezli tesis üreticisi Primetals Technologies, Hint çelik üreticisi Tata Steel’in, Primetals tarafından yeni soğutma sistemiyle yenilenen İngiltere, Port Talbot’taki sıcak şerit tesisinde faaliyete başladığını duyurdu. Yeni soğutma sisteminin amacının şeritlerin bitirme hattına girmeden önce şerit sıcaklığının hassas bir şekilde kontrol edilmesi olduğunu belirten Primetals, bu sayede tesisin sıcak şerit üretim kapasitesinin yıllık 150.000 mt civarında artacağını bildirdi. ( SteelOrbis, 31 Ağustos 2018)

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Ülkemiz Demir Çelik Sektöründe Sonu Hazin Biten Bir Proje - Sivas Demir Çelik ( Sidemir )

ÜÇÜNCÜ BEŞ YILLIK KALKINMA PLANI 1973 - 1977 DEMİR ÇELİK SEKTÖRÜ

DÖRDÜNCÜ BEŞ YILLIK KALKINMA PLANI 1979-1983 DEMİR ÇELİK SANAYİİ