Çelik Sektöründe 2018 - 43. Haftanın Öne Çıkanları


Çelik Sektöründe 2018 - 43. Haftanın Öne Çıkanları


ArcelorMittal, Essar Steel India İçin Tercih Edilen Teklif Sahibi Oldu

ArcelorMittal’in, zor durumda olan Hint üretici Essar Steel India Limited’i (ESIL) satın alma yarışında tercih edilen teklif sahibi olduğunu açıkladığı duyuruluyor. Lüksemburg merkezli çelik üreticisinden yapılan açıklamaya göre ArcelorMittal’in, ESIL’in tasfiye sürecinde tercih edilen teklif sahibi olduğunu açıkladığı ve artık firmanın alacaklılar komitesi ile nihai müzakere sürecine gireceğini doğruladığı kaydediliyor. Geçtiğimiz hafta ArcelorMittal’in, ESIL’e yönelik teklifinin seçilmesi için Uttam Galva ve KSS Petron’un borcunu kapatmak için 1,01 milyar dolarlık harcamaya onay verdiği belirtiliyor. (Kallanish, 23 Ekim 2018 )

Kanada Hükümeti ArcelorMittal Canada’ya 49,9 Milyon $ Değerinde Yatırım Yapacağını Açıkladı

Kanada İnovasyon, Bilim ve Ekonomik Kalkınma Bakanlığı, Ontario ve Quebec’te çelik tesisleri ile faaliyet gösteren ArcelorMittal Canada Inc.’a 49,9 milyon $’a kadar bir yatırım yapacağını açıkladı. Bu yatırım, Ontario’nun Hamilton şehrinde 4.700’e kadar ve Quebec eyaletinin Contrecœur şehrinde 1.700’den fazla kişiye istihdam sağlayacak. ArcelorMittal şirketin verimliliğini artırmasına ve rekabet gücünü korumasına yardımcı olacak tesis yenilenmesi için 205 milyon Kanada doları harcamayı taahhüt ediyor. Yapılan basın açıklamasında, Kanada hükümeti gelişmelerin ArcelorMittal’ın faaliyetlerinin sürdürülebilirliğini ve etkinliğini artırmaya yardımcı olacağını ve şirkete Kanada’nın enerji, otomotiv ve inşaat sektörlerinin talebini karşılamak için yüksek dayanımlı çelik geliştirme kabiliyeti sağlayacağını belirtti. Bununla birlikte, şirket yakıt tüketimini azaltacak ve sera gazı salımını yılda 100.000 ton kadar düşürecek. Bu yatırım, yenilikçi şirketlerin büyümesine olanak sağlayacak ve yenilikçi ürünler, süreçler ve hizmetlerin ticarileşmesine ve teknoloji transferine hız kazandıracak AR-GE’yi teşvik ederek ekonominin tüm sektörlerinde yüksek kaliteli iş yatırımlarını artırmak ve destelemek için oluşturulmuş Stratejik Yenilik Fonu aracılığıyla gerçekleştirildi. Kanada İnovasyon, Bilim ve Ekonomik Kalkınma Bakanı Navdeep Bains, “ArcelorMittal’deki yatırımımız Kanada’nın çelik sektörünün ekonomik büyümeye katkıda bulunmasını, sektörün yenilik kabiliyetini artırmasını, katma değerli büyümesini, ürün ve piyasa çeşitliliğini desteklemesini, Kanada halkına iş imkânı sunmasını ve rekabet gücünü gelecek yıllarda artırmasını sağlayacak,” dedi. ( SteelOrbis, 22 Ekim 2018 )

“Çin, Küresel Kullanılabilir Hurda Seviyesini 2030 Yılına Kadar 1 Milyar Tona Yükseltecek”

Dünya Çelik Derneği (worldsteel) Genel Direktörü Edwin Basson’un küresel kullanılabilir hurdanın Çin’in büyük katkıları ile 2030 yılına kadar 1 milyar ton seviyesini göreceğini belirttiği kaydediliyor. Basson’un worldsteel’in Tokyo’da gerçekleşen yıllık konferansında söz konusu artışın % 33 oranında gerçekleşeceğini ve 630 milyon tonunun küresel çelik ve döküm sanayii tarafından geri dönüştürüleceğinin tahmin edilen mevcut kullanılabilir seviye olan 750 milyon tondan yükseleceğini ifade ettiği aktarılıyor. Worldsteel’in tahminlerine göre Çin’in hurdaya erişiminin 2030 yılına kadar %50 artışla mevcut durumdaki 200 milyon tondan 300 milyon tona yükselmesinin beklendiği ifade ediliyor. Basson’un, demir hurda arzının Çin’de çelik üretiminin yüksek fırından elektrik ark ocağına kaymasını hızlandırabileceğini belirttiği bildiriliyor. Mevcut durumda ark ocaklı üretimin Çin’de çelik üretimin % 6’sını teşkil ettiği, söz konusu seviyenin küresel ortalama olan % 26’nın oldukça altında kaldığı kaydediliyor. ( Fastmarkets Metal Bulletin, 24 Ekim 2018 )

Tosyalı Holding Cezayir Yatırımında Bir Tesisi Daha Tamamladı

Tosyalı Holding, Cezayir'deki yatırımı kapsamında önemli bir tesisi daha devreye aldı. Tosyalı Holding tarafından yapılan açıklamaya göre, Cezayir'in Oran kentinde yapımı devam eden Tosyalı Algeria kompleksinde üçüncü etap yatırımı kapsamında önemli bir tesis devreye girdi ve DRI üretim tesisindeki brülörler ilk kez ateşlendi. Yıllık 4 milyon ton kapasiteyle çalışması planlanan tesisin pelet ve DRI tesisinden oluşan üçüncü aşamasının faaliyete geçmesi için ise kısa bir zaman kaldı. Pelet tesisinden sağlanacak ham madde ile çelikhaneye yarı mamul üretecek olan DRI tesisi, doğal gazla çalıştığı için soğuk ve sıcak ayrıştırma sistemine sahip bulunuyor. DRI tesisi, sıcak ayrıştırma sistemiyle tamamlanmasına çok az bir zaman kalan üçüncü etap yatırımın önemli bir parçası olan çelikhaneye çelik kütük üretimi için yarı mamul üretecek. İlk iki etabı tamamlanan tesislerde şu anda kütük, demir çubuk ve filmaşin üretimi gerçekleşiyor. İlk iki tesiste hurdadan çelik elde edilirken, üçüncü faz ile demir madeninden, cevherden çelik üretimine geçilecek.

Afrika'nın en önemli demir çelik üreticileri arasında yer alacağız

Açıklamada görüşlerine yer verilen Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı, Tosyalı Algeria'nın ardından Senegal'de de gerçekleştirecekleri yeni yatırımla Afrika'nın en önemli demir çelik üreticileri arasında yer alacaklarını belirtti. Tosyalı Algeria'da birinci ve ikinci fazların ardından üçüncü fazın da tamamlanmasıyla ilk çelik ürünü almak için heyecanlı bir bekleyiş içinde olduklarını aktaran Tosyalı, "Bir Türk çelik üreticisi olarak yatırımını tamamladığımız ve dünyanın en büyük DRI üretim tesisinde brülörler ateşlendi. Artık ilk ürünü alıp sıvı çeliğe dönüştürmek üzere dua ediyor, günleri sayıyoruz." ifadelerini kullandı. Tosyalı, inşaat demiri üretimine 2013'ün ikinci yarısında 1,2 milyon tonluk üretim kapasitesiyle başladıklarını anımsatarak, şunları kaydetti: "Daha sonra yaptığımız yatırımlarla burada kapasitemiz 3,2 milyon tona çıkmış durumda. 2015'in ikinci yarısında hizmete giren filmaşin tesisimizde ise yılda 600 bin ton kapasiteli düz kangal demiri üretiyoruz. Tosyalı Algeria'nın tüm fazları üretime başladığında yıllık üretim kapasitemiz 8 milyon tonun üzerine çıkacak. Tam entegre bir tesis olan Tosyalı Algeria'daki boru fabrikası yatırımını da tamamladık. Test üretimi başarıyla gerçekleşen tesisin kapasitesinin yıllık 250 bin ton. Toplamda 6 milyar dolarlık yatırımın şu anda 4 milyar dolarlık bölümünün tamamlandık.

Güney Avrupa da hedef bölgelerimiz arasında

Fuat Tosyalı, ekim ayı içinde Türkiye-Afrika Ekonomi İş Forumu kapsamında Afrika kıtasındaki ikinci yatırım için imza attıklarını anımsatarak, Senegal'in inşaat demiri ve çelik ithalatına bağlı bir ülke olması dolayısıyla yatırım yapmaya karar verdiklerini bildirdi. Sadece Senegal'e odaklanmadıklarını, bölgedeki diğer ülkeleri de içeren çok aşamalı bir yatırım planı hazırladıklarını vurgulayan Tosyalı, "Senegal'deki fabrikanın 2 yılda üretime geçebileceğini düşünüyoruz. İlk aşamada, Türkiye ve Cezayir'den ham madde tedarik edebilecek ve yıllık 1 milyon tonluk inşaat demiri üretebilecek bir tesis olacak. İlerleyen aşamada madenden demir-çelik üretimine entegre bir tesis kurma hedefimiz var." değerlendirmelerini yaptı. Yıl sonuna kadar ilk kazmanın vurulacağını belirten Tosyalı, "Madenden demir çeliğe uzanacak üretim için yapacağımız yatırım 2 milyar doları bulabilir. İlk etapta ihracat hedefimiz olan pazarların başında son yıllarda ciddi bir ekonomik hareketin olduğu Afrika geliyor. Kuzey Afrika ülkelerinin yanı sıra Sahra altı bölgede ciddi bir hareketlilik var. Biz de bu bölgeyle yakından ilgileniyoruz, bu bölgenin en önemli tedarikçileri arasında yer alacağız. Afrika dışında Güney Avrupa da hedef bölgelerimiz arasında. Karadağ'daki üretim tesisimiz zaten Balkan ülkeleriyle ciddi bir iş ilişkisi içinde, her iki üretim kompleksimizin yaratacağı sinerjiyle bu bölgede çok daha etkin bir oyuncu olacağız." ifadelerini kullandı. (AA/HaberTürk, 24 Ekim 2018 )

Essar Steel’in Alacaklıları ArcelorMittal’in Teklifi İçin Oy Kullanacak

Basında yer alan haberlere göre, ArcelorMittal Essar Steel’i satın almak amacıyla önceki döneme ait borçlarını kapattı ve şirkete ilk olarak 5,4 milyar $ sonrasında da 341 milyon $ ödemeyi teklif ederek yakın zamanda 1,1 milyar $’lık bir ödeme daha yapmayı taahhüt etti. Teklif edilen miktarın 2,5 milyon $’ı borçlu oldukları işçilere ve çalışanlara yapılan ödemelere harcanacak. Bankalar, borcun %86’sını yeniden yapılandırarak 6,7 milyar $ toplam borcun 5,7 milyar $’ını temin edecek. Şirketin toplam borcunun %35’ini ödemesi gereken en fazla borcunun olduğu iki bankanın Hindistan Devlet Bankası ve Edelweiss ARC olduğu belirtildi. Son elektronik oylama bir gün içinde yapılacak, ancak Essar Steel’in alacaklılar komitesi daha önce kazanan teklif sahibi olarak ArcelorMittal’i seçmişti ve bu nedenle bankaların en son teklifi kabul etmesi bekleniyor. ( SteelOrbis, 26 Ekim 2018 )

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Ülkemiz Demir Çelik Sektöründe Sonu Hazin Biten Bir Proje - Sivas Demir Çelik ( Sidemir )

ÜÇÜNCÜ BEŞ YILLIK KALKINMA PLANI 1973 - 1977 DEMİR ÇELİK SEKTÖRÜ

DÖRDÜNCÜ BEŞ YILLIK KALKINMA PLANI 1979-1983 DEMİR ÇELİK SANAYİİ