Çelik Sektöründe 2018 - 51. Haftanın Öne Çıkanları

Çelik Sektöründe 2018 - 51. Haftanın Öne Çıkanları


Hegang Tanggang, Rusya’da Çelik Tesisi İnşa Etmeyi Planlıyor

Hebei Iron & Steel's Tangshan Steel’in (Hegang Tanggang) Vladivostok, Rusya’da bulunan Primorsky Krai’de çelik üretim tesisi inşa etmeyi planladığı bildiriliyor. Hegang Tanggang Başkanı’nın yakın zamanda Vladivostok’a bir ziyaret düzenlediği ve Primorsky Krai Vali Vekili ile görüştüğü belirtiliyor. Rus medyasında yer alan haberlere göre Hegang Tanggang’ın Khabarovsk Krai’de bir metalurji tesisi satın almayı ve Primorsky Krai’de 1.5 milyar dolar tutarında yatırımla yeni bir tesis inşa etmeyi planladığı ifade ediliyor. Hegang Tanggang Başkanı’nın, söz konusu projelerin, Çin ve Rusya hükümetinin ülkenin Uzak Doğu’daki bölgelerinin geliştirilmesi ile ilgili anlaşmaya varması halinde başlatılacağının altını çizdiği ve tesislerde hangi ürün türünün üretileceği ya da üretime ne zaman başlanacağı ile ilgili bilgi vermediği kaydediliyor. ( Kallanish, 17 Aralık 2018 )

Çinli Hebei Iron & Steel Group, Filipinler’de 8 Milyon Ton Kapasiteli Çelik Tesisi İnşa Edecek

Hebei Iron & Steel Group’un (HBIS ya da Hegang), Güney Filipinler’de yılda 8 milyon ton demir ve çelik üretim kapasiteli bir entegre tesis inşa etmeyi planladığını duyurduğu ve tesisin inşasının 3-5 yıl içinde tamamlanmasının beklendiği haber veriliyor. HBIS Group’un, Huili Yatırım Fonu İdaresi, Steel Asia Manufacturing Corporation ve PHIVIDEC Industrial Authority ile bir mutabakat anlaşması imzaladığı bildiriliyor. Söz konusu tesisin, ham çelik üretiminin yanı sıra sıcak ve soğuk haddelenmiş sac üretimi yapacağı ve ülkedeki tek entegre tesis konumunda olacağı ifade ediliyor. Filipinler Ticaret Sekreteri Ramon Lopez’in, söz konusu projeye yatırımın 4,4 milyar dolar tutarında olacağını ve bu yatırımın Çin’in şimdiye kadar Filipinler’deki en büyük sanayi yatırım olduğunu, buna ek olarak 20.000 ilave istihdam sağlayacağını belirttiği kaydediliyor. HBIS’in, yılda 30 milyon ton çelik üretim kapasiteli olduğu ve 2018 yılının ilk yarısında 394 milyon dolar net kâr ile 11,93 milyon ton demir ve 12,22 milyon ton ham çelik üretimi gerçekleştirdiği ve mevcut durumda Hegang’ın doğrudan ya da dolaylı olarak yurtdışında 70 firmada hisse sahibi olduğu belirtiliyor. (Kallanish/SteelGuru, 18 Aralık 2018 )

Kobe Steel’in Çin’deki Filmaşin Tesisi Üretim Kapasitesini Artıracak

Güney Koreli şirket Kobe Steel Ltd., Kobe Special Steel Wire Products (Pinghu) Co. Ltd.’in diğer hissedarlarıyla birlikte Çin’de ortak girişimle kurulan ve vasıflı filmaşini işleyerek çelik tel üreten tesisinde kapasite artırılacağını duyurdu. Söz konusu ortak girişimin diğer partnerlerinin Shinsho Corporation, Osaka Seiko Limited, Meihoku Kogyo Co. Ltd., Metal One Corporation ve Kyoto Shaft Co. Ltd. olduğu belirtildi. Kobe Special Steel Wire Products (KSP), 2007 yılında otomotiv yan sanayisine soğuk şişirme çelik tel tedarik etmek amacıyla kuruldu. Şirket açıklamasında, KSP’nin kullandığı filmaşinin tamamının Kobe Steel tarafından tedarik edildiği, böylelikle Çin’de yapılan üretimde Japonya’da kullanılanla aynı kalitede malzeme kullanılmasının amaçlandığı ifade edildi. KSP bu zamana dek üretim kapasitesini dört kez artırdı. Açıklamada, üretim kapasitesinin beşinci kez artırılmasının amacının, taleplerinde artış beklenen müşterilerin ihtiyaçlarının karşılanabilmesi olduğu belirtildi. Mevcut ekipmana üç yeni çekme tel makinesi ve iki yeni tavlama fırını eklenebilmesi için 900 milyon JPY (7,92 milyon $) değerinde yatırım yapılacak. Çekme tel makineleri 2020 yılının mart ayında, ocaklar ise haziran ayında devreye alınacak. Aylık üretim kapasitesi ise 5.500 mt olacak. (SteelOrbis, 17 Aralık 2018 )

Fuat Tosyalı: Türkiye 2019'a Aşılanarak Giriyor

Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye Varlık Fonu Yönetim Kurulu Üyesi Fuat Tosyalı, Türkiye'nin 2019'a aşılanarak girdiğini belirterek, "Bugüne kadar yaşadıklarımız ekonominin biraz soğutulması. Bugüne kadar yaşadıklarımızı yaşamasaydık, çok ağır sonuçları olan bir krizle baş başa kalabilirdik." dedi. Tosyalı, İlim Yayma Vakfı tarafından düzenlenen "Gençlerle Tecrübe Paylaşımı" başlıklı söyleşide, üniversite öğrencileriyle bir araya geldi. Babasının yanında 9 metrekarelik bir dükkanda çırak olarak çalışma hayatına başladığını anlatan Tosyalı, şimdi ise Tosyalı Holding olarak dünyanın farklı bölgelerindeki binlerce metrekarelik fabrikalarda üretim yaptıklarını bildirdi. Tosyalı, "Dünyanın farklı bölgelerinde, farklı kültürlerle ortaklık yapabilen, farklı coğrafyalarda yatırım ve üretim yapabilen yegane Türk şirketiyiz. Türkiye'nin yurt dışındaki en büyük yatırımcısıyız. Yurt dışında yaptığımız yatırımlar da Türkiye'nin yurt dışındaki en büyük yatırımlarıdır. Bunlarla gurur duyuyoruz. Biz bayrak taşıyıcı bir şirket olarak gittiğimiz ülkelere kültürümüzü, iş yapma anlayışımızı ve Türk teknolojisini götürüyoruz." diye konuştu. Sadece kendi yaptığı işe ve sektöre odaklandığının altını çizen Tosyalı, hiçbir zaman başka sektörlere girmeyi düşünmediğini, demir-çelik sektöründe çağın gereklerine göre üretim yaparak büyüdüklerini aktardı.

"Küçük tüketicileri gözeten üreticiler, ayakta kalabilecek"

Fuat Tosyalı, başarı hikayelerinden herkesin bir pay alması gerektiğini belirterek, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Benim mesleğim gibi her meslekte birçok başarı hikayesi vardır. Başarıya ulaştıran şey; misyon. Mutlaka bir misyonunuz olsun. Ben bulunduğum ortamda kendimi hep sorgularım. Hiçbir zaman da işimin dışında başka bir işe bakmam. Kendi işimi de severek yaparım. Sizler de yaptığınız işi doğru yapıp yapmadığınızı her zaman sorgulayın. Ekip çalışması çok önemli. Gelecekte sizler de bir ekibin parçası veya kurucusu olacaksınız. Doğru ekip seçmek çok önemli. İnsanın olduğu yerde küsme olmaz. Herkesi olduğu gibi kabul etmelisiniz. Çözüm odaklı olmanız gerekli. Çatışmalardan hiçbir zaman rahatsızlık duyulmamalı. Çatışmalar her zaman başarı getirir. Sizler için en önemli şeylerden biri de bugünlerde adımını attığınız ilişkiler, network. Ne kadar çok arkadaşlığınız ve doğru ilişkileriniz varsa, bu sizin en büyük sermayeniz olacak. Bugün ben hala yıllar önce tanıştığım kişilerle işler yapıyorum. Doğru ilişkiler sizin de en büyük sermayeniz olacaktır."

Gelecekte ticaret yapacak girişimcilere, taklitten kaçınmalarını tavsiye eden Tosyalı, taklit olan her ürünün aslının alt versiyonu olduğunu, sanayicilikte esas olanın üretim yapmak olduğunu ifade etti. Tosyalı, yatırım için doğru zamanı seçmenin çok önemli olduğunu belirterek, büyük tüketicilerin yanı sıra küçük tüketicileri de gözeten üreticilerin ayakta kalabileceğini ifade etti.

"Trendleri belirleyenlerden olun"

Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı, çevreci üretim yapmanın bugün daha önemli hale geldiğine işaret ederek, teknolojinin verdiği imkanlar sayesinde hiçbir atığı olmayan tesisler kurduklarını bildirdi. Her nesilde üç tür insan olduğunu dile getiren Tosyalı, "Birincisi trendlere liderlik edenler, ikincisi trendleri takip edenler, üçüncüsü ise tüm bu olanlara direnenler. Benim size tavsiyem; takipçi ya da direnenlerden olmayın. Trendleri belirleyenlerden olun. Bunun için çok çalışmalı, düştüğünüzde tekrar ayağa kalkıp yolunuza devam etmelisiniz." şeklinde konuştu.

"Türkiye kriz değil, bir türbülans yaşadı"

Söyleşide öğrencilerin sorularını da yanıtlayan Tosyalı, 2019 yılında Türkiye'de ekonomik sıkıntılar olup olmayacağına ilişkin soruya, "Kış gelmeden grip aşısı olursun, bir ateşlenme geçirirsin. Aynı bunun gibi Türkiye de 2019'a aşılanarak giriyor. Bugüne kadar yaşadıklarımız ekonominin biraz soğutulması. Bugüne kadar yaşadıklarımızı yaşamasaydık, çok ağır sonuçları olan bir krizle baş başa kalabilirdik. Türkiye bir kriz yaşamadı, Türkiye bir türbülans yaşadı." yanıtını verdi. Tosyalı, Türkiye'nin borçlarına ilişkin olarak, "Dünyada borçsuz ülke yok. ABD'nin bile borcu var. Ancak Türkiye'nin borçluluğunun kaynağına bakmak lazım. Yunanistan'ın borcu arşı aşmış durumda ama bir tek sanayisi yok. Türkiye ise borç alarak üniversiteler, hastaneler, havalimanları yaptı. Türkiye aldığı kaynaklarının hiçbirini heba etmedi. Ben hiçbir zaman derin bir kriz yaşayacağını inanmıyorum." ifadelerini kullandı. Etkinlik sonunda, Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı'ya hediye takdim edildi. (AA/Dünya, 18 Aralık 2018 )

Pakistan-Çin Ortaklığıyla Kurulan Çelik Tesisi Pakistan’da Üretime Başladı

Shanxi merkezli Jianbang Group of China ve Pakistan Konsorsiyumu ortak girişimiyle, Pakistan’da pik demir üretmek üzere ilk özel yüksek fırınlı tesis kuruldu. Söz konusu çelik tesisi, Pakistan’daki Karachi’de Port Qasim’da yer alıyor. Özellikle kamuya ait Pakistan Steel Mills çeşitli birimlerinin kapatılmasından sonra, 12 milyon $ yatırımla kurulan yeni tesis, iç pazarda yerel tesislere pik demir tedarik etmeyi amaçlıyor. Ülkedeki zor ekonomik koşullara rağmen, Pakistan Ekonomik Koordinasyon Komitesi, Özelleştirme Komisyonları Kurulu’nun Pakistan Steel Mills’in özelleştirilmesine karşı verdiği kararı onayladı. Aylık 8.000 mt kapasiteli yeni tesis, ayda 5.000 mt üretim yapmaya başladı. Tesisin kömürle çalışan yüksek fırınında, Belocistan bölgesinde çıkarılan yerel demir ve Çin menşeli metalürjik kok kullanılıyor. Pakistan-Çin ortak girişimi, gelecekte kütük tesisi kurmayı da planlıyor. (SteelOrbis, 18 Aralık 2018 )

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Ülkemiz Demir Çelik Sektöründe Sonu Hazin Biten Bir Proje - Sivas Demir Çelik ( Sidemir )

ÜÇÜNCÜ BEŞ YILLIK KALKINMA PLANI 1973 - 1977 DEMİR ÇELİK SEKTÖRÜ

DÖRDÜNCÜ BEŞ YILLIK KALKINMA PLANI 1979-1983 DEMİR ÇELİK SANAYİİ