Çelik Sektöründe 2019 - 31. Haftanın Öne Çıkanları

Çelik Sektöründe 2019 - 31. Haftanın Öne Çıkanları


OECD: Orta Doğu’da 25mt Yeni Çelik Üretim Kapasitesi İnşa Ediliyor

OECD’nin en son çelik üretimi kapasite raporuna göre, Orta Doğu’da, 2019- 2021’de, Asya dışında diğer herhangi bir bölgeden daha fazla olan 25 milyon ton/yıl seviyesinde yeni çelik üretim kapasitesi planlandığı bildiriliyor. Böylece, bölgenin kapasitesini 92,4 milyon ton/yıla çıkaracağı belirtiliyor. Orta Doğu’nun çelik üretim kapasitenin, 2018 yılında 2008 yılındaki 27,8 milyon tondan, 67,3 milyon ton seviyesine yükseldiği ifade ediliyor. OECD raporunda, İran’ın bölgede gelecekteki çelik üretim kapasitesinin artmasına en büyük katkıyı sağlayacağını ve ülkede 2018 yılında toplamda 2,9 milyon ton/yıl kapasitenin faaliyete başladığını; bu kapasitelere Chadormalu Steel, Ardestan Steel Complex, Sarmad Iron and Steel Company, Bistoun Steel ve Bardsir Sponge Iron and Steel Plant’in dahil olduğunu belirttiği kaydediliyor. Bölgede, Suudi Arabistanlı üretici Rabigh Steel Industry, indüksiyon fırınının çelik üretim kapasitesini 2018 yılında 40.000 ton/yıl artırdığı, Ummanlı üretici Moon Iron and Steel’in (MISCO), 2019'da faaliyete geçmesi beklenen 1,2mt/yıl yeni bir EAO tesisi kurduğu, ayrıca, United United Brothers Holding'in 2019 yılına kadar Basra yakınlarındaki Khor Al Zubair sanayi bölgesinde 500.000 ton/ton kapasiteli yeni bir EAF tesisi kurma planı olduğu ifade ediliyor. ( Kallanish, 29 Temmuz 2019 )

Venezuela 2020’ye Kadar Pelet, Demir Cevheri ve HBI İhracatına Başlayacak

Venezuela’nın Ekonomi Bakanı Tareck El Aissami, ülkenin 2020 yılına kadar CVG Ferrominera Orinoco (Ferrominera) aracılığıyla pelet, demir cevheri ve HBI ihraç etmeyi planladığını açıkladı. Bakanın yaptığı açıklamaya göre, devlet tarafından yönetilen demir cevheri üreticisi Ferrominera’daki ikinci pelet hattının inşası %75 oranında tamamlandı. İnşaatı tamamlandığı zaman tesis yıllık 3 milyon mt pelet üretecek. Devlet tarafından yönetilen çelik firması Sidor, B pelet hattı adıyla da bilinen, günlük 18.000 mt kapasiteli pelet tesisini geçtiğimiz günlerde faaliyete sokmuştu. Sidor, bu yıl hiç çelik üretmedi. Geçtiğimiz yıllarda ülkenin içinde bulunduğu ekonomik ve politik sıkıntılar nedeniyle, ülkenin endüstri sektörü büyük bir kriz döneminden geçiyor. ( SteelOrbis, 29 Temmuz 2019 )

KARDEMİR’de Yatırımlar Planlandığı Şekilde Devam Ediyor

KARDEMİR’de kapasite artışı sağlayacak olan dört yatırımda montaj çalışmaları devam ediyor. Haziran ayında 4. Yüksek Fırınını yenilemeye alan Kardemir, Çelikhanesinde ise 2 nolu konverter, kireç fabrikası ve sürekli döküm tesislerinde kapasite artırımına yönelik yatırımlarını sürdürüyor. Başlayan yatırımların planlandığı şekilde devam ettiğini belirten KARDEMİR Genel Müdürü Dr. Hüseyin Soykan, Ekim ayında tüm yatırımların realize olmasını beklediklerini söyledi. Yatırımlardaki son durum ile ilgili açıklamalarda bulunan Soykan “ Bilindiği gibi şirketimizin çelik üretim kapasitesini ilk etapta 2,9 Milyon tona ulaştıracak bir dizi yatırımı başlattık. Bu yatırımlardan Çelikhane 4. Sürekli Döküm Makinamızda inşaat işleri büyük oranda tamamlandı ve mekanik montaj işleri devam ediyor. 90 ton kapasiteli 2 nolu Konverter kapasitesinin 120 tona çıkarılmasına yönelik demontaj ve inşaat işleri tamamlandı ve konverter montajına başlandı. 260 ton/gün kapasiteli kireç fabrikamızın demontajı yapılarak 425 tonluk yeni kireç fabrikasının montajına başlandı. Kireç fabrikamızda montaj seviyesi % 65 oranına ulaşmış durumda. 4 Yüksek fırınımızdaki yenileme çalışmaları da planlandığı şekilde devam ediyor. Burada en önemli işlerden biri olan zırh değişimi tamamlanmış durumda. Şu anda fırın soğutma plakalarının montajına başlandı. Dökümhane refrakter işleri ile gaz temizleme işlerinin de 10 gün içerisinde bitirilmesini bekliyoruz. Eylül ayı sonunda fırın yeniden ateşlenmeye uygun hale gelecektir” dedi. KARDEMİR’in 2,9 Milyon ton kapasiteye ulaşmasıyla birlikte bölge sanayicisinin ihtiyacı olan kütük tedarikinin daha da artacağına dikkat çeken Genel Müdür Soykan, böylelikle KARDEMİR’in bölge ve ülke ekonomisine daha fazla katkı sağlayacağını kaydetti. Açıklamalarını, entegre demir çelik fabrikalarında kapasite artışlarının tüm üretim proseslerinde ek yatırımlar gerektirdiğine dikkat çekerek sürdüren KARDEMİR Genel Müdürü Dr. Hüseyin Soykan “ halen devam eden yatırımlar, ana üretim süreçleriyle alakalıdır. Buna bağlı olarak su sistemlerinden, enerji altyapısına, iç ve dış lojistikten tüm yönetim sistemlerine kadar bütün süreçleri artan kapasitelere uygun hale getirmeniz gerekmektedir. KARDEMİR’de de şu anda tüm ekiplerimiz buna odaklanmış durumda. Demir Çelik Sektörü olarak zor bir zamandan geçilirken yaklaşık 300 Milyon TL tutarındaki bu yatırımlar, Yönetim Kurulumuzun büyüme odaklı stratejimize verdiği desteği gösteriyor. Hem üretim kapasitelerimizi artırmaya, hem de katma değeri yüksek ürünlerle ürün çeşitliliği sağlamaya çalışıyoruz. Çünkü biliyoruz ki, Karabük’ün de, ülkemizin de buna ihtiyacı var. Zaman ise bizim için en büyük sermaye ve zamanımızı en iyi şekilde değerlendirerek bu yatırımları KARDEMİR’e ve ülkemize kazandıracağız” dedi. ( Kardemir, 29 Temmuz 2019 )

Kanada Hükümeti Algoma Tubes’a 16 Milyon CAD Yatırım Yapacak

Kanada Hükümeti’nin yaptığı basın açıklamasına göre, hükümet Kanadalı çelik üreticileri ve işçilerini desteklemek için verdiği vaadi gerçekleştirerek, Ontario eyaletinin Sault Ste. Marie şehri ve Alberta eyaletinin Calgary şehrinde 88 iş imkanı sağlayıp 516 pozisyonu koruyacak 36,3 milyon CAD (27,6 milyon $) değerinde bir projeye 16 milyon CAD (12,2 milyon $) tutarında yatırım yapacak. Sınır Güvenliği ve Organize Suçları Azaltma Bakanı Bill Blair’in, İnovasyon, Bilim ve Ekonomik Kalkınma Bakanı Navdeep Bains adına yaptığı açıklamaya göre, bu yatırım Tenaris’in Sault Ste. Marie’deki Algoma Tubes tesisi ve Calgary’deki Prudential tesisinin performansını ve üretim kapasitesini artırmasına yardım edecek. Bakanın açıklamasına göre, bu geliştirmeler sayesinde Tenaris, Kanada’nın enerji sektörüne daha yenilikçi ürünler sunabilecek ve sondaj ve maden çıkarma işlemleri için korozyona karşı yüksek mukavemetli çelik üretme kapasitesini genişletecek. Tenaris’in Başkanı Guillermo Moreno, bir açıklamada, “Kanada’nın enerji kaynaklarının gelişmesi için daha yüksek kalitede petrol ve doğal gaz borusuna ihtiyaç var ve hizmetlerimizi artırmak enerji sektörünü desteklemek için çok önemli. Bu yeni yatırım, tedarik süresini kısaltıp esnekliği artırarak Rig Direct iş modelimizi güçlendirecek ve müşteri desteğimizi geliştirecek,” ifadelerine yer verdi. ( SteelOrbis, 31 Temmuz 2019 )

ArcelorMittal Küresel Çelik Talebi Görünümünü Aşağı Çekti

ArcelorMittal’in, 2019 yılıa küresel talep görünümünü yeniden aşağı çektiği bildiriliyor. Bunun temel nedeninin, Çin talebinde beklenenden daha iyi bir performansa rağmen Avrupa gibi kilit pazarlardaki belirsizliklerin devam etmesinden kaynaklandığı belirtiliyor. İkinci çeyrek mali sonuçlarında şirketin, bu yıl görünür talebin, önceki tahmin seviyesi olan % 1-1,5'lik büyümeye kıyasla, yıllık % 0,5-1,5 oranında artacağını beklediğini açıkladığı kaydediliyor. Şirketin, Avrupa için, otomotiv talebindeki düşüş konusundaki endişelerinin devam ettiği ve bu nedenle görünür talep görünümünü 2019 yılı için % 2'ye çektiğini açıkladığı aktarılıyor. Sadece üç ay önce ArcelorMittal’in, talebin maksimum %1 düşmesini beklediği hatırlatılıyor. Dünyanın en büyük çelik üreticisi tarafından yayınlanan görünümün, Nisan ayında worldsteel (küresel olarak) ve geçen ay Eurofer (Avrupa için) tarafından yayınlanandan daha olumsuz olduğu vurgulanıyor. Şirketin, 2019 yılının ilk yarısında Çin talebinin beklenenden daha iyi bir performans gösterdiğini kabul ettiği, ancak ABD (%0-1 toparlanma) ve Brezilya ( %1,5- 2,5 toparlanma) talep görünümünü aşağı çektiği ifade ediliyor. ArcelorMittal’in özellikle Brezilya için, altyapı harcamalarındaki gecikmeler ve Arjantin’de devam eden durgunluğun çelik talebi üzerindeki etkisinden dolayı endişe duymaya devam ettiği kaydediliyor. ( Kallanish, 02 Ağustos 2019 )

Eski Ilva’nın 2 No’lu Yüksek Fırını Mahkeme Kararı İle Kapatılacak

Eski Ilva’nın 2 No’lu yüksek fırını (Afo 2) iki ay içerisinde kapatılacak. Taranto Mahkemesi Hakimi Francesco Maccagnano, Ilva’nın Olağanüstü Kurultay’a, 2015 Haziran ayında bir işçinin hayatını kaybettiği 2 No’lu yüksek fırınındaki güvenlik çalışmalarının devamı için yaptığı talebi reddetmişti. Yüksek fırının kapatılması emri 9 Temmuz tarihinde Taranto Savcılığı tarafından verilmişti. Maccagnano verdiği kararda “Yüksek fırında güvenlik çalışmalarının devam etmesi ve böylece fırının faaliyete devam etmesi çalışanları tehlikeye atmak demektir, zira fırın koşulları risk oluşturmaktadır. Şirketin üç yüksek fırınından biri olan ve şu anda Ilva’da faaliyete devam eden 2 No’lu yüksek fırın, bu sebepten ötürü kapatılacak ve faaliyetlerine son verilecektir,” ifadelerine yer verdi. Yetkili merciler arasında yapılan görüşmeler sonucu, yüksek fırının kapanma işlemlerinin iki ay içerisinde tamamlanacağı kararına varıldı. Şirketten yapılan bir açıklamada, “ArcelorMittal, yüksek fırının mahkeme emrine uygun olarak kapatılması için bir takvim oluşturdu. Yüksek fırınının yönetimini elinde tutan ArcelorMittal, bu yasal süreçte taraf olmasa da verilen bu kararın Taranto tesisindeki faaliyetler üzerinde yol açabileceği olumsuz durumları araştırıyor. 2 No’lu yüksek fırının faaliyetleri Taranto tesisindeki sürdürülebilirliğin önemli bir parçası olduğu için, alternatif bir çözümün bulunacağını umuyoruz,” ifadelerine yer verildi. Taranto’daki yüksek fırınların üretimi şu anda günlük 9.000 mt civarında, bu oran ise ArcelorMittal’in yıllık 5 milyon mt olan hedefine bakıldığı zaman çok yetersiz kalıyor. ( SteelOrbis, 01 Ağustos 2019 )


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Ülkemiz Demir Çelik Sektöründe Sonu Hazin Biten Bir Proje - Sivas Demir Çelik ( Sidemir )

ÜÇÜNCÜ BEŞ YILLIK KALKINMA PLANI 1973 - 1977 DEMİR ÇELİK SEKTÖRÜ

DÖRDÜNCÜ BEŞ YILLIK KALKINMA PLANI 1979-1983 DEMİR ÇELİK SANAYİİ